Title | Bring Me To InsurAAAnce |
Agency | Deloitte Digital |
Campaign | Bring Me To InsurAAAnce |
Advertiser | CSAA Insurance Group |
Brand | CSAA Insurance Group |
Posted | November 2022 |
Business Sector | Insurance |
Media Type | Television |
Length | |
Advertising Manager | Linda Goldstein |
Advertising Manager | Stephanie Fitzgerald |
Advertising Manager | Carrie Hack |
Chief Creative Officer | Leslie Sims |
Executive Creative Director | Elaine Cox |
Head of Creative | Milton Correa |
Head of Creative | Jones Krahl |
Associate Creative Director | Lora Faris |
Associate Creative Director | Zac Carroll |
Agency Producer | Daniel Roversi |
Digital Director of Studio Production | Richard Quan |
Digital Principal | Kevin Sharps |
Head of Client Engagement | Lauren LaValle |
Strategy Director | Jen Watts-Welsh |
Media Supervisor | Andrew Suliteanu |
Group Account Director | Mila Babrikova |
Account Director | Matt Porter |
Production Company | RadicalMedia |
Director | Dave Meyers |
Production Company President | Frank Scherma |
Executive Producer | Jim Bouvet |
Producer | Lisa Brugliera |
Director of Photography (DOP) | Sebastian Blenkov |
Line Producer | Benjamin Begovic |
Producer | Rok Bukovec |
VFX Company | Jamm Visual |
VFX Supervisor | Jake Montgomery |
VFX Supervisor | Zac DeMaria |
VFX Executive Producer | Asher Edwards |
VFX Producer | Justine Pregler |
VFX Producer | Mike Wigart |
Lead VFX | Ben Martin |
Flame Artist | Bennoit Mannequin |
Flame Artist | Paul Downes |
Flame Artist | Tim Robbins |
CG Artist | Yu Fujii |
CG Artist | Connie Ho |
CG Artist | Fred Hopp |
CG Artist | Jaguar Lee |
Set Supervisor | Patrick Munoz |
Editing Company | Cabin Edit |
Editor | Greg Scruton |
Editor | Alvaro Del Vale |
Assistant Editor | Eddie Mikasa |
Editorial Company Executive Producer | Adam Becht |
Editorial Producer | Sarah Cassell |
Colorization | Company 3 |
Colorist | Stefan Sonnenfeld |
Sound Design Company | Barking Owl |
Sound Design Creative Director | Kelly Bayett |
Sound Design Executive Producer | Ashley Benton |
Arranger | Ethan Walter |
Sound Designer | Elizabeth Mcclanahan |
Music | Premier Music Group |
Music Supervision | Aaron Mercer |
Music Arranger | Brian Canning |
Music Composer | amy lee |
Music Composer | Ben Moody |
Music Composer | David Hodges |
Performer | Rory Kinnear |
Performer | Casey Alexander |
Performer | Emily Tully |
Voice Talent | Anthoula Katsimatides |